Prihlásenie
Užívateľ:
Heslo:

E-mailový spravodaj
 
 

Informácie o novinkách a akciách na Váš e-mail.

Čistenie šperkov

Skôr či neskôr každý šperk potrebuje vyčistiť. Či už je to strieborný,  zlatý šperk  - sčernie  alebo šperky z chirurgickej ocele, volfrámové alebo rhódiované - mierne stratia lesk.

 

 

Existuje veľa spôsobov čistenia šperkov. Niekoľko Vám ich teraz ponúkame :
 
Na strieborné šperky je výrobná  zubná pasta, ktorú dáte na starú zubnú kefku a šperky vyčistíte. Na zlaté šperky si zase vezmite prášok do pečiva a ním vyčistite šperk. Budú zase krásne lesklé.
 
Ďalší spôsob je dať strieborné a zlaté predmety do nádoby s vodou, do ktorej nakvapkajte trošku saponátu, napr.Jar a pridáť lyžičku jedlej sódy. Toto všetko nechajte prejsť varom.
 
Ďalší spôsob čistenia zlatých šperkov, ktorý funguje je aj popol z cigariet. Nabrať na handričku a vyleštíme predmet, ktorý stratiť lesk alebo je mierne stmavnutý. Šperk umyjeme v mydlovej vode, vysušíme .
 
Šperky môžeme taktiež na noc ponoriť do pohára s pivom, ráno vyberiete opláchnete.
 
Na čistenie šperkov zaberá tiež pravá morská voda, ktorú si môžete priniesť z dovolenky. Zlaté a strieborné šperky do nej na jeden deň ponorte a uvidíte ako zase budú lesklé. Nezabudnite ich potom opláchnuť od soli.
 
Strieborné, zlaté a oceľové šperky nádherne vyčistíte, keď na dno malej nádoby vložíte alobal a na to šperky, zasypete jedlou soľou a dáte povariť. Všetko sa potom nádherne leskne a prstene, retiazky a náušnice máte ako nové.
 
Pozlátené kovy čistíme kuchynskou soľou zmiešanou s citrónovou šťavou, potom opláchneme čistou vodou, vysušíme a vyleštíme jemnou handričkou. Ak ukladáme šperky z týchto kovov na dlhšiu dobu, zabalíme každý zvlášť do čierneho papiera a uložíme v suchu a na chladnejšom mieste.
 
Určite sa každému už stalo, že vám strieborný náramok, prsteň, retiazka  alebo  bižutéria zozeleňala alebo vám zafarbil prst, krk alebo ruku.  Stáva sa to v prípade keď má nositeľ šperku silnejší pot alebo užíva nejaké lieky. Je to normálna reakcia teľa na kov... Sú ľudia, ktorí sú alergický na určité kovy a ako na potvoru sa im páči z tohto kovu nejaký šperk....  Dá sa tomu predísť jednoducho -  potrite takýto šperk bezfarebným lakom na nechty. Problémy so zelenením alebo alergiou sú vyriešené...
 
Prsteň, ktorý  nejde stiahnuť z prsta dolu uvoľníme tak, že prst s prsteňom namočíme a okolo prsteňa namydlíme.  Keď prsteň nejde dolu pretože máte od tepla opuchnuté ruky, ponorte ruku do misky s vodou a ľadom.
 
Ak sa na retiazke urobí uzol kvapnite naň trošku oleja a po chvíľke pôsobenia ho pomocou ihly rozviažete.