Prihlásenie
Užívateľ:
Heslo:

E-mailový spravodaj
 
 

Informácie o novinkách a akciách na Váš e-mail.

Použitý materiál

Oceľové šperky

 

Chirurgická oceľ 316L, z ktorej je vyrobená väčšina oceľových šperkov sa radí medzi kovy, ktoré nespôsobujú žiadne prípadné nechcené alergické reakcie, ako je tomu napr, u bižutéria. Ide o tvrdý a veľmi odolný kov proti mechanickému poškodeniu. Tým je daná jeho dlhá životnosť a je preto ideálnym kovom pre výrobu šperkov.

Označenie 316L vychádza z normy, ktorá nariaďuje, čo môže byť v tejto zmesi obsiahnuté za kovy a v akom maximálnom pomere. Označenie "chirurgické" preto, že sa predtým z tohto druhu kovu vyrábali chirurgické nástroje. Ide o kov nepodliehajúce korózii.

Má svetlo až tmavo šedú (oceľovú farbu, ktorá sa môže líšiť tým, že šperk bude mať brúsenú alebo leštenou úpravu. Po trende náramkov kombinovaných s kaučukom prišla na rad chirurgická oceľ zafarbovaná do rôznych odtieňov farieb ružového zlata, žltého zlata a do čiernej pomocou PVD technológií, ktorá zaisťuje stálosť a dlhodobú životnosť danej farby.

Šperky vyrobené z ocele sú odolné, lesklé (alebo brúsené do matu), majú zaujímavé dizajny. Navyše oceľové šperky môžu byť masívnejšie a rozmerovo väčší bez výrazného nárastu na cene, pretože sa nejedná o drahý kov, kde s hmotnosťou šperku priamo úmerne rastie aj cena. Navyše výrobcovia šperkov rýchlo pochopili, že pre mladú skupinu zákazníkov designy, ktoré sú schopní vyrobiť z ocele, sú oveľa zaujímavejšie ako tradičné šperky strieborné alebo zlaté. Preto si teraz zákazníci aj na Slovensku môžu vybrať z mnohých oceľových prsteňov, či už subtílnych osadených zirkónmi alebo klasických rozmanitých krúžkov kombinovaných s kožou, ornamentami, prerezávaných laserom, s gravírovaním alebo obľúbených prsteňov z chirurgickej ocele s krištáľmi Swarovski.

Osadenie zirkónmi alebo kombinácia s kožou sú ďalšie alternatívy brúsených alebo leštených oceľových príveskov. Ďalšie druhy šperkov ako náušnice, náramky, náhrdelníky, retiazky alebo samostatná kategória piercingov samozrejme dopĺňajú celkový dojem tohto trvalého, veľmi odolného kovu.

Údržba väčšiny oceľových šperkov je pomerne jednoduchá záležitosť - stačí šperk jemne pretrieť navlhčeným obrúskom a vyleštiť. Ak potrebujete zbaviť šperk väčších nečistôt, umyte ho tečúcou vodou a mydlom.

POZOR! Niektorí výrobcovia zásadne neodporúčajú svoje šperky s kamienkami umývať vodou - hrozí ich vypadnutiu vplyvom vniknutia vody pod kamienok a tým k narušeniu štruktúry lepidla, ktoré kamienok v šperku drží.

Na čo si dať pozor?

Ak nakupujete oceľové šperky a chcete skutočne pravú oceľ, rozhodne nenakupujte na tržniciach.

Nálepka 316L nie je zárukou toho, že ide skutočne o prsteň, prívesok alebo piercing z chirurgickej ocele 316L. Používajte sedliacky rozum. Prsteň alebo iný šperk, ktorý v niekoľkých klenotníctvách stojí 15 eur a na tržnici ho kúpite za  2 eura, vyzerajú  rovnako, skutočne rovnaké nie sú. Väčšinou sa jedná o lacnú niklovú bižutériu, ktorá je "poocelována". Rozdiel medzi falzifikátom a pravým šperkom zistíte napríklad podľa váhy. Falzifikát bude o poznanie ľahší, keď si ho kúpite , po niekoľkých týždňoch sa začne odlupovať vrchný náter a zrejme na neho bude vaša pokožka reagovať presne tak ako má - teda alergickou reakciou - vyrážkou, začervenaním v tom lepšom prípade. Nakupujte preto šperky u odborníkov, ktorí sú svojou praxou overený mnohými spokojnými zákazníkmi.

 

Wolfrámové šperky

 

Wolfram je jednoznačne najtvrdší kov, z ktorého sú šperky vyrábané. Preto šperky vyrobené z volfrámu majú vysokú odolnosť proti poškodeniu a tým pádom dlhú životnosť. Jeho fyzikálna stálosť a hustota z neho robia ojedinelý kov, ktorý odoláva fyzikálnym vplyvom, vysokým teplotám, kyselinám. Citlivosť na volfrám je sporadická - alergické reakcie sa nevyskytujú.

Farba je daná podľa konkrétneho modelu, ale typická je čierno-šedo-strieborná.

Wolfrámové šperky sa u nás aj vo svete začali predávať po roku 2007. Zatiaľ sa výrobcom nepodarilo presadiť sa na trhu oproti oceľovéj konkurencii, aj keď si svojich zákazníkov špičkovo vybrúsené volfrámové prstene určite našli. Neopakovateľne presný brús a odlesky šperkov - to sú typické vlastnosti šperkov z volfrámu. V cenovej relácii od 17 € do  35 € len ťažko budeme hľadať niečo, čo sa kvalitatívne dokáže priblížiť týmto šperkom. Ak pripočítame nadčasovosť designov týchto šperkov, získame šperk, ktorý nás bude sprevádzať po mnoho rokov pri zachovaní svojich pôvodných vlastností a príjemného vzhľadu.

Nie sú potrebné žiadne čistiace pasty alebo chemikálie - na prípadné hrubé nečistoty sa nemusíme báť použiť zubnú kefka , mydlo a vodu. Na jemné doleštenie je najlepšie jemná tkanina - leštiace šperkárskej obrúsky.

Na čo si dať pozor?

Tak ako u všetkých ostatných kovov, ktoré nespadajú pod kontrolu Puncovního úradu, dbať pri nákupe na dôveryhodnosť obchodníka, na referencie zákazníkov, na poskytnuté právne záruky - deklaráciu pravosti šperkov a ich zloženie.

 

Kožené šperky

 

Najčastejšie sa na výrobu šperkov z kože používa koža hovädzia. Jedná sa o úplne nealergický prírodný materiál, ktorý je príjemný na nosenie. Kožené remienky na hodinky a náramky sú tradičným artiklom, ktorý si obľúbila značná časť obyvateľstva nielen pre svoj dizajn, ale aj pre funkčnosť. Veľmi časté sú aj kožené šnúrky, na ktoré sa vešajú prívesky. Tento materiál prenikol aj do samotných príveskov a často sa stretávame aj prsteňmi, ktoré sú zdobené kožou. Koža a šperky z nej vyrobené sú na nosenie príjemné, nechladí, prispôsobuje sa telu a môžete ich vyladiť do farby vašich doplnkov - napríklad náramok na opasky či kabelke a topánkam. Celkový dojem potom pôsobí veľmi dobre premyslene a stylovo.

Zajímavá informácia pre ochrancov zvierat - pre samotnú kožu sa zviera nezabíja - je to sekundárny produkt pri porážke dobytka na mäso.

Typické módne trendy v oblasti kožených šperkov sa premietli do pánskych šperkov - masívne náramky alebo prívesky s kožou začali posledný rok vyrábať všetci veľkí výrobcovia šperkov ako Morellato, Axcent of Scandinavia alebo surfarská značka Oxbow ...

Kožené šperky by nemali prísť do kontaktu s vodou. Rozhodne sa vyvarujte kúpanie v morskej (slanej) vode. Na čistenie farbeného (lakovaných častí použite vlhkú handričku. Pri väčšom znečisteni, napríklad perom alebo po dlhšej dobe nosenia, keď je koža zašlá, použite pleťovú vodu na handričke a jemnu kožu očistite. Sama o sebe voda koži neubližuje, ale častým namáčaním a vysúšaním tvrdne a vyťahuje sa.

 

Keramické šperky

 

Použitý materiál pri výrobe keramických šperkov sa súčasne nazýva karbid titánu (TIC), viac obyčajne známy ako high-tech keramika. Tento teplo-odolný materiál má veľa priemyselných použití, vrátane súčastí štítu raketoplánov. High-tech keramika má niekoľko vlastností, ktoré sú atraktívne pre klenotníkov a remeselníkov, ako je odolnosť proti poškrabaniu, trvanlivosť a odolnosť voči vyblednutiu. Šperk je aj ľahký, hypoalergénny a odolný voči zmene farebnosti.

Keramické šperky sú elegantné a uhladené, alebo odvážne a ostré v designe. Keramické šperky sú väčšinou  leštené, majú hladký, lesklý povrch.

Majú minimalistický vzhľad, čierna a biela sú najobľúbenejšie farby, a pre tých, ktorí preferujú farby svetlé a pastelové farby sú tiež k dispozícii.

Keramický šperk je veľmi trvanlivý a v dobrom stave vydrží po mnoho rokov. Keramické šperky čistíme s vlhkou handričkou a osušíme mäkkou handričkou.

 

Bižutéria

Základom našich výrobkov z bižutérie je anglický cín. Je to zliatina cínu (viac ako 90%), medi a antimónu, neobsahuje nikel a olovo. Tento kov sa používa na výrobu bižutérie.

Môže sa, rovnako ako striebro, prirodzene zafarbiť do šeda, dá sa však opäť jednoducho vyleštiť do žiarivého lesku použitím leštenky na striebro a následným otrením suchou handričkou.

Ak tieto šperky neodložíte pred kúpaním alebo vykonávaním mechanickej práce, počítajte s tým, že ho budete musieť častejšie leštiť.

 

 Zirkón


Prírodný zirkón je v klenotníctve pomerne málo využívaný, aj keď na to nie sú žiadne vážne dôvody. Mnohí si ho pletú so syntetickou, kubickou zirkóniou. S touto imitáciou diamantu, sú si hlavne podobné tepelnou úpravou získané, modré a žlté zirkóny.

 

Kubický zirkón-chemicky oxid zirkoničitý ZrO2. Je to synteticky (umelo) vyrábaný nerast, ktorý sa zasadzuje do šperkov pre svoju podobnosť z diamantom. Jeho tvrdosť je 8,5 v Mohsovej stupnici a index lomu svetla 1,93-1,98